Jukka Rusanen: Pursuit
17.4-24.5.2009
Gallery Kalhama&Piippo on iloinen avatessaan nuoren taidemaalarin Jukka Rusasen (s. 1980) uutta tuotantoa esittelevän yksityisnäyttelyn. Maalausten lisäksi Rusasen tuotanto käsittää video- ja valokuvateoksia, joissa maalauksellinen ajattelu viedään toiseen olomuotoon. Näyttelyn yhteydessä julkaistaan sarjassa gallerian kolmas taiteilijakirja, johon on kirjoittanut intendentti, taidehistorian tohtori Inkamaija Iitiä. Iitiä kuvailee artikkelissaan ”Mise-en-scène ja mise-en-abyme” Rusasen vahvaa maalausta seuraavasti:
”Jukka Rusanen leikittelee tuotannossaan klassismin ja rokokoon tyylikoodien latautuneilla vastakkaisuuksilla [ -- ]. Hienostunut, hallittu ja huoliteltu muoto pursuaa yli rehevissä maalijuoksutuksissa. Rusanen hyödyntää usein teoksissaan laskostettuja kankaita ja rypytettyjä draperioita, jotka viittaavat niin klassistiseen taideperinteeseen ja sen formaaliseen kauneuskäsitykseen kuin esirippuihin ja maalauskankaan merkityksiinkin. Teokset ovat näyttämöllepanoja, jotka esitystilaa sisäistäen kysyvät fiktion rajaa imaisemalla myös näyttelypaikan yhdeksi kehyksekseen. [ -- ]. Maalaustaiteen perinne on Rusaselle tärkeä viitekohta, ja hänen skaalansa ulottuu klassisen maisemamaalauksen taivaansinisistä ja keväänvihreistä kaukaisuuksista Fragonardin Keinuun ja kotoisiin Pyykkäreihin.”
Jukka Rusanen on valmistunut kuvataiteen kandidaatiksi Turun piirustuskoulusta vuonna 2005 ja Kuvataiteen maisteriksi Kuvataideakatemiasta vuonna 2007. Rusanen on pitänyt aiemmin yksityisnäyttelyt Kuvataideakatemian galleriassa (2007) ja Galleria Jangvassa (2006). Rusanen on osallistunut useisiin ryhmänäyttelyihin, joista viimeisimmät ovat Porin taidemuseon tuore näyttely ”Maalauksen paikka” (2009) ja kansainvälinen nykytaiteen triennale Prahassa (2008).