MARA CASTILHO: TRAPPED SOULS
VILLE LÖPPÖNEN: MORTIFICATION
7.11.–7.12.2008
Kalhama & Piipolla on ilo avata samanaikaisesti Mara Castilhon (s.1972) ja Ville Löppösen (s.1980) yksityisnäyttelyt. Eri ilmaisutavoilla työskenteleviä taiteilijoita yhdistävät vahvat sisällöt ja henkilökohtainen lähestyminen aiheisiinsa.
Avajaisten yhteydessä julkaistaan myös Löppösen tuotantoa esittelevä taiteilijakirja, joka on sarjassaan toinen Gallery Kalhama&Piippo contemporaryn julkaisu.
Taidemaalari Ville Löppösen taiteessa on kyse taiteilijan oman ajatusmaailman ja minuuden prosessoinnista, mutta teosten motiivina on katsojan herättely. Löppösen teosten aiheina ovat supersankarit, jotka hän esittää milloin maallisena kehonrakentajana, milloin henkisenä Kristus-hahmona. Taiteilija pohtii länsimaisten arvojen ja hengellisyyden yhdistämisen mahdollisuutta; niiden rajoja ja sisäisiä ristiriitaisuuksia. Löppösen valokuvantarkka, taidokas figuratiivisuus kumpuaa populaarikulttuurista, mutta myös maalaustaiteen traditiosta, jonka taiteilija kääntää oman ajattelunsa kautta tähän päivään.
Brittiläinen valokuva-, video- ja performanssitaiteilija Mara Castilho nostaa taiteessaan esiin kysymyksiä ihmiselon kompleksisuudesta ja kaksijakoisuudesta, syrjäytymisestä, yksinäisyydestä, naiseudesta, kärsimyksestä ja menetyksestä. Taiteilija itse luonnehtii taidettaan seuraavasti: “peilaan teoksissani niitä kysymyksiä, joita minulla on esittää yhteiskunnallemme. Viittaan toistuvasti vartaloon, sen haavoittuvuuteen ja toisaalta resistenssiin. Työni on täynnä vastakkainasetteluja, kuten kauneutta ja kauhua, elämää ja kuolemaa, halua ja kuvotusta.”
Castilho luo teoksissaan tunnelmia tuonpuoleisesta maailmasta ja liittää oudon, kauniin ja sentimentaalisen paatoksensa kuvalliseen tyhjyyteen. Kuraattori Michael Petry onkin kirjoituksessaan (2005) verrannut Castilhon brutaalinkaunista estetiikkaa Yves Kleinin taiteeseen: “Filmit ovat täynnä valoisia ja tummia alueita, joista rikas monokromi hyppää esiin äänimaailman tehostamana. Teokset eivät säästä katsojaa. Ne ovat rajuja, ne ovat kauniita, ne kertovat kuolemasta ja meidän täytyy olla kyllin vahvoja katsoaksemme.”
Ville Löppönen on kotoisin Savonlinnasta, jossa hän kävi taidelukion. Löppönen valmistui Kuvataideakatemiasta maalaustaiteen osastolta vuonna 2007. Hän asuu ja työskentelee Helsingissä.
Mara Castilho on monikansallinen Lontoossa asuva ja työskentelevä kuvataiteilija. Castilho on opiskellut kuvataidetta, tanssia ja näyttämötaidetta Lontoossa sekä Rio de Janeirossa, Brasiliassa. Castilhon videoteoksia ja performansseja on esitetty ympäri Eurooppaa. Hänen performanssinsa “Love me, love me not” nähtiin Helsingissä Kalhama&Piippo -gallerian Grand Opening –avajaisissa tammikuussa 2008.